UFC жекпе-жектері шешімге қаншалық жиі жетеді? Дерек не дейді
UFC жекпе-жектері төрешілер шешіміне қаншалық жиі жетеді? 8,591 айқас бойынша жалпы үлес, салмақ айырмасы және дерек шектеулері түсіндіріледі.


Қысқа жауап
UFC жекпе-жектерінің шамамен 47% промоушеннің толық тіркелген тарихында төрешілер шешіміне жеткен. Соған қарамастан, айқас нокаутпен, техникалық нокаутпен, дәрігер тоқтатуымен немесе сабмишнмен сәл жиірек аяқталады. Жалпы көрсеткіш салмақ дәрежесіне қарай қатты өзгереді. FightMatrix ауыр салмақта шешім үлесін 29.2%, ал әйелдердің минималды салмағында 65.4% деп көрсетеді. Жекелеген маусымдардың нәтижесі де құбылады, сондықтан әрбір турнирге, жауынгерге немесе жұпқа ортақ тұрақты көрсеткіш жоқ.
Дерек көрінісі: GrapplerHQ 1994 жылғы 11 наурыздан 2026 жылғы 28 наурызға дейінгі 8,591 UFC жекпе-жегін талдады. Оның 4,016 айқасы немесе 46.8% төрешілер шешімімен аяқталған. FightMatrix ұсынған салмақ дәрежелері бойынша жаңартылатын кесте бөлек тексеру береді.
UFC шешім көрсеткішіне қандай нәтижелер кіреді?
Жоспарланған айқас соңғы қоңырауға дейін жетіп, нәтижені төрешілер анықтаса, ол шешім болып саналады. UFC ұйымындағы титулдық емес жекпе-жектердің көбі 5 минуттан 3 раундқа жоспарланады. Титулдық айқастар мен басты оқиғалардың көбі 5 раунд өтеді. Бірыңғай ереже бойынша әр төреші әр раундты он ұпайлық жүйемен бағалайды.
Бірауызды, бөлек және көпшілік даусымен шыққан нәтижелердің бәрі шешімге жатады. Тең нәтиже бөлек саналады, өйткені жеңімпаз жоқ. Нәтижесіз айқас, дисквалификация немесе кейін жойылған нәтиже де шешім мен мерзімінен бұрын аяқталу арасындағы қалыпты бөлініске кірмейді.
Бұл анықтама есепке әсер етеді. Кейбір ашық кестелер шешім санын барлық тіркелген жекпе-жекке бөледі. Басқалары алдымен тең нәтижелер мен нәтижесіз айқастарды алып тастайды. Екі тәсіл де жарамды, бірақ пайыздары сәл өзгеше болады. UFC шешімдерінің пайдалы көрсеткіші есептің бөлімін анық көрсетуі керек.
UFC жекпе-жектері толық дерек бойынша қаншалық жиі шешімге жетеді?
GrapplerHQ жасаған әр жекпе-жекке негізделген зерттеу ең анық жалпы жауап береді. Онда 8,591 айқас есептеліп, дәрігер тоқтатуы KO/TKO санатына қосылған. Шешім ең үлкен жеке нәтиже болды, бірақ мерзімінен бұрын аяқталудың екі санаты бірге алғанда көбірек шықты.
| Нәтиже | Жекпе-жек | Барлық айқастағы үлес |
|---|---|---|
| KO/TKO | 2,800 | 32.6% |
| Сабмишн | 1,659 | 19.3% |
| Шешім | 4,016 | 46.8% |
| Басқа нәтиже | 116 | 1.4% |
Қарапайым жауап 46.8%, яғни 2 жекпе-жектің 1 айқасына жетпейді. Мерзімінен бұрын аяқталу үлесі 51.9% болды. Қалған 1.4% ішінде дисквалификация мен кейін жойылған нәтиже секілді сирек жағдайлар бар.
Орташа айқас 10:37 уақытқа созылды, ал медиана 13:48 болды. Ерте аяқталған жекпе-жектер орташа уақытты төмендетеді. Сондықтан медиана стандартты 15 минуттық айқастың соңына әлдеқайда жақын тұр.
UFC ұйымының қай салмақтары шешімге жиі жетеді?
Салмақ дәрежесі бастапқы көрсеткішті көп жанкүйер ойлағаннан қатты өзгертеді. FightMatrix ұсынған қазіргі тарихи кестеде ауыр салмақ пен әйелдердің минималды салмағы арасындағы айырма 36.2 пайыздық тармаққа жетеді.
| Салмақ дәрежесі | Барлық айқас | Шешім | Шешім үлесі |
|---|---|---|---|
| Ауыр салмақ | 922 | 269 | 29.2% |
| Жартылай ауыр салмақ | 836 | 295 | 35.3% |
| Орта салмақ | 1,151 | 463 | 40.2% |
| Жеңіл салмақ | 1,508 | 713 | 47.3% |
| Жартылай жеңіл салмақ | 947 | 495 | 52.3% |
| Әйелдердің аса жеңіл салмағы | 286 | 182 | 63.6% |
| Әйелдердің минималды салмағы | 390 | 255 | 65.4% |
Үрдіс анық, бірақ оның бір ғана себебі жоқ. Ауыр салмақтарда KO/TKO нәтижесі көбірек болады. Жеңіл дивизиондарда бір соққымен аяқталу сирек, сондықтан көбірек айқас төрешілерге жетеді. Сабмишн жиілігі, ростер тереңдігі, жыныс, дәуір және жұптарды таңдау да өзгеше.
Деррик Льюис ауыр салмақтағы айқасқа UFC бойынша ортақ көрсеткішті қолдануға болмайтынын көрсетеді. Оның UFC Stats тарихында KO/TKO нәтижелері көп. Ауыр салмақтағы жауынгерлері көп турнир жеңіл дивизиондарға сүйенген картадан басқа нәтиже үлгісімен басталады.
UFC шешімдерінің үлесі өсті ме?
Соңғы үрдіс бірде жоғарылап, бірде төмендейді. GrapplerHQ 2015 жылдан 2025 жылға дейін жылдық мерзімінен бұрын аяқталу үлесін 44.5% бен 52.6% аралығында тіркеді. Оның кері жағы саналатын шешім үлесі де жыл сайын өзгереді.
| Жыл | UFC жекпе-жегі | Шешім | Шешім үлесі |
|---|---|---|---|
| 2015 | 473 | 221 | 46.7% |
| 2019 | 516 | 277 | 53.7% |
| 2022 | 511 | 239 | 46.8% |
| 2024 | 517 | 281 | 54.4% |
| 2025 | 522 | 257 | 49.2% |
Бұл түзу сызық емес, қалыпты ауытқу. 2024 жылы шешім үлесі жартыдан асты, кейін 2025 жылы төмендеді. Бір маусым салмақтардың, ареналардың, қысқа мерзімде келген ауыстырулардың және 5 раундтық айқастардың басқа құрамына байланысты өзгере алады. Кездейсоқ ауытқу да әсер етеді.
Ұзақ мерзімде дәуір ықпалы көрінеді. GrapplerHQ 1994 жылдан 2004 жылға дейінгі 419 айқаста 74.0% мерзімінен бұрын аяқталу үлесін тапты. Көрсеткіш 2005 пен 2014 аралығында 54.8%, ал 2015 пен 2025 аралығында 49.0% болды. UFC ұйымының ерте турнирлерінде ереже, формат және салмақ құрылымы өзгеше еді, сондықтан бұл өзгерісті бір себеппен түсіндіруге болмайды.

UFC ұйымының 5 раундтық айқастары шешімге жиі жете ме?
Қосымша раундтар бір-біріне қарсы екі әсер береді. 5 раундтық айқас төрешілерге бағалайтын көбірек аяқталған бөлік береді. Бірақ әр жауынгер мерзімінен бұрын аяқтау үшін тағы 10 минут алады.
Титулдық жекпе-жектер дерегі екінші әсерді көрсетеді. GrapplerHQ 392 ресми титулдық айқасты есептеді. Оның 57.4% мерзімінен бұрын аяқталды, ал титулдық емес айқастарда бұл 51.6% болды. Бірақ титулдық жекпе-жектердің тек 46.7% алғашқы 15 минутта аяқталған. Титулдық емес айқастардың осы аралықтағы көрсеткіші 51.1% болды.
Қосымша уақыт соңғы нәтижені өзгертті. 15:00 межесінен кейін 42 титулдық айқас аяқталды. 3 раундтық андеркард жекпе-жегі мен 5 раундтық басты оқиғаның аяқтау мүмкіндігі бірдей деп салыстыруға болмайды.
Ислам Махачев бұл айырманы жақсы көрсетеді. Оның UFC тарихында 5 раундтық шешімдер де, кеш сабмишндер де бар. Бір жауынгер әртүрлі нәтижеге жете алады, өйткені қарсылас, қарқын және жоспарланған ұзақтық маңызды.
UFC шешімдерінің көбі бөлек шешім бе?
Жоқ. Деректе бірауызды шешімдер басым. GrapplerHQ зерттеуіндегі 4,016 шешімнің 3,098 бірауызды, 818 бөлек, ал 100 көпшілік даусымен шыққан.
Бұл 77.1% бірауызды, 20.4% бөлек және 2.5% көпшілік шешімі деген сөз. Демек, бөлек шешім барлық шешімнің шамамен 5 жағдайының 1 бөлігін құрайды. Ол төрешілерге жеткен әр айқастың қалыпты соңы емес.
Бұл атаулар үш ресми есеп карточкасы арасындағы келісімді көрсетеді. Олар раундтарды бағалау қаншалық оңай болғанын айтпайды. Бірауызды нәтиже үш жақын есептен тұруы мүмкін. Бөлек шешім де үш тең көзқарастан емес, бір ерекше карточкадан тууы ықтимал.
Жоғары шешім үлесі жауынгер туралы не айтады?
Көпшілік ойлағаннан аз нәрсе айтады. Жеке жоғары шешім үлесі төзімділік, қорғаныс, қарқын, қарсылас деңгейі немесе минуттарды ұтып алуға құрылған стильді көрсетуі мүмкін. Ол жауынгердің енжар екенін дәлелдемейді.
Мераб Двалишвили бұған жақсы ескерту береді. Оның UFC тізімінде шешімдер көп, бірақ ресми статистика тұрақты тейкдаун белсенділігі мен жоғары жұмыс қарқынын көрсетеді. Шешім үлесі айқастардың қалай аяқталғанын сипаттайды. Ол жекпе-жектің қаншалық белсенді өткенін өлшемейді.
Кері қате де жиі кездеседі. Бірнеше мәрте мерзімінен бұрын жеңген жауынгер тоқтатуға ыңғайлы қарсыластармен кездесуі, ауыр дивизионда өнер көрсетуі немесе шағын іріктемеге ие болуы мүмкін. Жеке аяқтау көрсеткішін қарсылас пен салмақ контекстінде қарау керек.
Болжам жасау үшін алдымен дивизионның бастапқы көрсеткішін алыңыз. Одан кейін әр жауынгердің тарихын, қорғанысын, раунд санын, жасын, қарқынын және қарсылас сапасын қосыңыз. UFC бойынша ортақ 46.8% көрсеткішін нақты айқастың дайын болжамы деп қабылдамаңыз.
Бұл дерек қаншалық сенімді?
8,591 жекпе-жекті қамтыған зерттеу үлкен іріктемеге және UFC Stats деректерімен байланысқан әр айқас жазбасына сүйенеді. FightMatrix ұқсас бағыттағы бөлек дивизион кестесін береді. Scientific Reports журналындағы рецензияланған еңбек 2010 жылғы наурыздан 2020 жылғы шілдеге дейінгі 2,765 UFC айқасын қолданды. Бұл ашық UFC дерегі жекпе-жек деңгейіндегі ауқымды талдауға жарайтынын растайды.
Шектеулер бар. UFC ұйымының тарихи форматтары өзгерді. Дивизиондар промоушенге әр кезеңде қосылды. Сондықтан әйелдер салмағының іріктемесі ауыр салмаққа қарағанда қысқа әрі заманауи. Титулдық айқастарға таңдаулы жауынгерлер шығады, сондықтан олар 5 раундтың әсерін өздігінен бөліп көрсете алмайды.
Нәтиже әдісін белгілеу де мұқият болуды талап етеді. Дәрігер тоқтатуы әдетте KO/TKO санатына қосылады. Тең нәтиже, нәтижесіз айқас, дисквалификация және жойылған нәтиже дереккөзге қарай қосылуы немесе алынуы мүмкін. Жалпы қорытынды тұрақты. Нақты ондық сан деректі тазалау ережесіне тәуелді.
Жиі қойылатын сұрақтар
UFC жекпе-жектерінің неше пайызы шешімге жетеді?
2026 жылғы 28 наурызға дейінгі 8,591 UFC айқасында көрсеткіш шамамен 46.8% болды. Бұл 4,016 шешімге тең. Үлес дивизионға, жылға және жоспарланған ұзақтыққа қарай өзгереді.
UFC жекпе-жектерінің көбі толық қашықтыққа жете ме?
Жоқ. Сол деректе айқастардың 51.9% KO/TKO, дәрігер тоқтатуы немесе сабмишнмен аяқталған. Шешім ең үлкен жеке санат болды, бірақ барлық мерзімінен бұрын аяқталу сәл жиірек кездесті.
UFC ұйымында шешім үлесі ең жоғары қай салмақта?
FightMatrix кестесінде әйелдердің минималды салмағы 65.4% көрсеткішпен алда. Онда 390 айқастың 255 шешімге жеткен. Ауыр салмақ 29.2% көрсеткішпен төменде тұр, онда 922 айқастың 269 шешіммен аяқталған.
UFC ұйымында бөлек шешім жиі кездесе ме?
8,591 жекпе-жекті қамтыған зерттеуде бөлек шешім барлық шешімнің 20.4% болды. Шешімдердің көбі бірауызды, олардың үлесі 77.1%. Қалған 2.5% көпшілік даусымен шыққан шешімге тиесілі.
Дереккөздер
Талдаудың негізіндегі рецензияланған зерттеулер мен бастапқы деректер.
- UFC Stats: completed events (ufcstats.com)
- UFC: Unified Rules of MMA (www.ufc.com)
- GrapplerHQ: 8,591 UFC fight study (www.grapplerhq.com)
- FightMatrix: UFC outcomes by division (www.fightmatrix.com)
- Scientific Reports: UFC performance study (pmc.ncbi.nlm.nih.gov)
- UFC Stats: Merab Dvalishvili (ufcstats.com)
- UFC Stats: Derrick Lewis (www.ufcstats.com)
- UFC Stats: Islam Makhachev (ufcstats.com)
Деректерді іске қосыңыз
Кез келген екі жекпе-жекшіні салыстырыңыз немесе ЖИ алдағы UFC жекпе-жектеріне не болжайтынын көріңіз.
MMA Lab-тан тағы

UFC-дегі сабмишн үлесі азайып бара ма? Деректер не дейді
UFC-дегі сабмишн үлесі шынымен азайып бара ма? 3,123 PPV жекпе-жегінің дерегі артқы тұншықтыру, үшбұрыш және қазіргі грэпплинг үрдісін ашады.

UFC файтерлері бұрынғыдан жиі соққы жасай ма? Деректер
UFC-де минутына жасалатын елеулі соққылар саны күрт өсті. 8 751 жекпе-жек талдауы қарқынның өзгеруін, себептері мен дерек шектеулерін көрсетеді.

UFC «Кештің үздік жекпе-жегін» қалай таңдайды? Дерек не дейді
UFC «Кештің үздік жекпе-жегін» қалай таңдайтынын 15 жылдық зерттеу түсіндіреді: октагондағы қарқын, кардтағы орын, көрермен ықпалы және бонус сомасы.

Жеңілмеген UFC үміткерлері титулды қаншалық жиі алады?
UFC-де жеңілмеген үміткерлер алғашқы 39 титулдық мүмкіндіктің 17-сін жеңді. 43,6% көрсеткіші Мовсар Евлоев үшін нені білдіреді және бұл деректің шегі қандай?