bettingAgentMMA-ның төл зерттеулері

UFC фавориттері қаншалық жиі жеңеді? Бәс деректері

UFC фавориттері қаншалық жиі жеңетінін, коэффициенттердің дәлдігін, букмекер маржасын және жоғары жеңіс үлесі неге пайда әкелмейтінін біліңіз.

Oscar Nascimento
Авторы: Oscar Nascimento
Тексерген: AgentMMA Editorial Team
8 мин оқу
UFC фавориттері қаншалық жиі жеңеді? Бәс деректері
Тілде оқу:EnglishEspañolҚазақшаPortuguêsРусский

Қысқа жауап

UFC бәс нарығындағы фавориттер нәтижесі анықталған жекпе-жектердің шамамен үштен екісінде жеңеді; бұл жалпы көрсеткіш пайдалы, бірақ «фаворит» атауынан коэффициент маңыздырақ. Әділ ықтималдығы 60% шамасындағы спортшы он жекпе-жектің алтауында, ал 80% фаворит шамамен сегіз рет жеңуі тиіс. Ең ауқымды жарияланған зерттеу UFC-дегі 6,190 жекпе-жекті қамтып, қалыпқа келтірілген коэффициенттер бүкіл ықтималдық ауқымында нақты нәтижелерге сай келгенін көрсетті. Бірақ орташа қайтарым теріс болды; фавориттер көбіне жеңгенімен, олардың коэффициенті әрдайым құнды емес.

Деректер көрінісі: UFC-дегі 6,190 жекпе-жек (2007-2022), 50 турнирдегі 558 жекпе-жек (2019-2021) және талапқа сай 709 жекпе-жек (2012-2013); барлық жұмыста жекпе-жек алдындағы moneyline коэффициенттері талданған.

UFC фавориттері қаншалық жиі жеңеді?

Екі тікелей ашық талдау бір-біріне жақын нәтиже берді: шамамен 66%-дан 68%-ға дейін; көлемдірек жарияланған зерттеу нарықтың жалпы калибрі дұрыс екенін қуаттайды.

Pinnacle 50 турнирдегі 558 жекпе-жектің жабылу коэффициенттерін талдады, ал фавориттер 370 рет, яғни 66.31% жағдайда жеңді. MMAOddsBreaker-дің бөлек талдауы 2012 және 2013 жылдардағы UFC-дің 737 жекпе-жегінен басталды, бірақ екеуі көрсетілмеген. Нәтижесіз 13 жекпе-жекті, үш тең нәтижені және коэффициенттері тең 10 жұпты алып тастағанда, фавориттер талапқа сай 709 жекпе-жектің 483-інде, яғни 68.12% жағдайда жеңді.

Сол талдауда маржа алынбай, әр фавориттің жабылу сәтіндегі бастапқы ықтималдығы да қосылды; жиынтық есеп 483.18 жеңісті болжады, ал нақты нәтиже 483 болды. Бұл жақындық іріктемені ғана сипаттайды, бірақ таза калибр тексерісі емес, өйткені есепте букмекер маржасы қалды.

Көлемдірек академиялық зерттеу де осыны көрсетеді: Томас Роббинс UFC-дегі 2,021 спортшы қатысқан 6,190 жекпе-жекті зерттеді. Деректер 2007 жылғы маусымнан 2022 жылғы желтоқсанға дейінгі кезеңді қамтыды, ал коэффициенттер BestFightOdds арқылы жиналды. Жұмыс қалыпқа келтірілген болжамды ықтималдық пен нақты жеңіс үлесі арасында жүйелі ауытқу таппады.

Сондықтан UFC фавориттерінің жеңіс пайызы жалпы ереже жасауға жеткілікті деңгейде тұрақты: олар үш жекпе-жектің шамамен екеуінде жеңеді. Бірақ бұл орташа сан сәл ғана басым фавориттер мен айқын фавориттерді біріктіреді.

Коэффициенттен шығатын ықтималдық топтары нені көрсетеді?

Pinnacle-дың шағын талдауы жабылу сәтіндегі ықтималдық бойынша ең түсінікті ашық бөліністі береді.

Фавориттің жабылу сәтіндегі ықтималдығыФавориттің жеңіс үлесі
80% немесе одан жоғары84.62%
70.00-79.99%72.87%
60.00-69.99%64.53%
50.01-59.99%60.55%
Барлық фаворит66.31%

Заңдылық маңызды: UFC-дегі айқын фавориттер орташа фавориттерден жиі жеңеді, ал сәл ғана фавориттер жиі ұтылады; сондықтан нақты коэффициентсіз «фаворит» атауы аз мәлімет береді.

Бұл топтардың нәтижесі де көрсетілген аралықтарға жақын: 70% тобы 72.87% жағдайда, ал 60% тобы 64.53% жағдайда жеңді. 558 жекпе-жектік іріктемеде мінсіз сәйкестік күтпеңіз, өйткені жекпе-жек саны жарияланбаған топты кездейсоқ ауытқу бірнеше пайыздық тармаққа өзгерте алады.

Роббинс калибрді UFC-дің әлдеқайда үлкен іріктемесінде тексерді: болжамды және нақты жеңіс үлестерін байланыстыратын көлбеу коэффициенттің 95% сенім аралығы 0.983-тен 1.08-ге дейін болды. Бұл аралыққа 1 кіреді, сондықтан зерттеу жүйелі ауытқу таппады: маржасыз топталған ықтималдықтар нақты жеңіс үлесімен бірге жалпы өсті.

Калибр әр желі дұрыс дегенді білдірмейді; ол ұқсас коэффициенттермен берілген мыңдаған жекпе-жекті топтастырғанда нәтижелер қисынды болатынын көрсетеді.

UFC фавориттері қаншалық жиі жеңеді? Бәс деректері

UFC коэффициентін ықтималдыққа қалай айналдыруға болады?

Америкалық moneyline коэффициентінің артында қарапайым есеп тұр.

  • Теріс коэффициент үшін оның модулін сол модуль мен 100-дің қосындысына бөліңіз.
  • Оң коэффициент үшін 100-ді коэффициент пен 100-дің қосындысына бөліңіз.

-200 кезінде бастапқы ықтималдық 200-ді 300-ге бөлгенге тең, яғни 66.67%; +175 кезінде ол 100-ді 275-ке бөлгенге тең, яғни 36.36%.

Бұл сандардың қосындысы 100% емес, 103.03% болады; артық 3.03 пайыздық тармақ — оверраунд, оны vig, juice немесе букмекер маржасы деп те атайды. Роббинс іріктемесінде UFC желісінің орташа артық қосындысы 4.60%, ал букмекердің есептік маржасы 4.40% болды.

Екі жақтың әділ бағасын шығару үшін әр бастапқы ықтималдықты олардың қосындысына бөліңіз; сонда -200 фавориттің ықтималдығы 64.71%, ал +175 андердогтікі 35.29% болады.

Бұл қадам UFC коэффициенттерінің дәлдігін бағалағанда маңызды: нәтижені бастапқы ықтималдықпен салыстырсаңыз, екі жақ та мүмкін болғаннан ықтималырақ көрінеді. Калибрді тексергенде қалыпқа келтірілген маржасыз ықтималдықтарды қолданыңыз, ал өзін-өзі ақтау шегін есептегенде ұсынылған коэффициентті алыңыз.

Неге жоғары жеңіс үлесі пайдалы бәсті білдірмейді?

Нәтиженің ықтималдығы жоғары болса да, оның бағасы тым қымбат болуы мүмкін, сондықтан фавориттер жекпе-жектердің 66%-ында жеңеді делік.

-200 коэффициентімен бірдей көлемде бәс тігу салық пен өзге шығындарға дейін нөлге шығу үшін 66.67% жеңіс үлесін талап етеді. Сол 66% нәтиже -250 коэффициентінде шығын әкеледі, өйткені оның өзін-өзі ақтау шегі 71.43%.

Жарияланған деректер осы алшақтықты көрсетеді: Роббинс UFC бәстерінің орташа қайтарымы -5.82% болғанын жазды. Букмекердің орташа ұстауы -4.40% болды, ал коэффициент топтарының ешбірі 5% статистикалық шектен өткен оң қайтарым берген жоқ.

2026 жылы Ринодағы Невада университетінде қорғалған Кайана Миллердің диссертациясы тағы бір тексеріс ұсынады. Ол UFC 100-ден UFC 293-ке дейінгі нөмірленген турнирлердегі талапқа сай 2,122 жекпе-жекті талдады. Әр фаворитке бәс тігудің бірлікке шаққандағы қайтарымы -4.68%, ал әр андердогтікі -9.99% болды. 2009 жылғы шілдеден 2023 жылғы қыркүйекке дейінгі толық іріктемеде екі тұрақты стратегия да шығынға ұшырады.

Миллер мен Марк Николстың кейінгі рецензияланған мақаласы MMA бәс нарығын негізінен тиімді деп сипаттайды. Авторлар жалпы жүйелі ауытқу таппады, ал бастапқы іріктемеден тыс тексерістерде статистикалық мәні бар оң нәтиже аз болды. Практикалық ескерту осы: жоғары дәлдік оң күтілетін мәнге апаратын қысқа жол емес; бұл — деректі өлшеу, бәс тігуге ұсыныс емес.

Топурия, Гейджи, Холлоуэй және Макгрегор мысалы нені үйретеді?

Илия Топурия UFC Freedom 250 турнирінде Джастин Гейджиге қарсы -550 фаворит болып ашылды, ал Гейджидің бастапқы коэффициенті +400 болды. Бастапқы желі Топурияға 84.62% ықтималдық берді, бірақ екі жақтың қосындысы 104.62%-ға жетті.

Қарапайым қалыпқа келтіруден кейін жұптың ықтималдығы 80.88% және 19.12%-ға жақындады, бірақ Топурияның бұрышы жекпе-жекті бесінші раунд алдында тоқтатқанда, Гейджи жеңді. Бұл нәтиже коэффициенттің орынсыз болғанын дәлелдемейді; дұрыс калибрленген 81% фаворит салыстырмалы 100 жекпе-жектің шамамен 19-ында ұтылуы тиіс.

Келесі айда кері мысал болды: UFC 329 турнирінде Макс Холлоуэй Конор Макгрегорға қарсы шамамен -300 коэффициентімен жабылды. Макгрегордың коэффициенті +250 шамасында еді, ал ол аяғын жарақаттаған соң, Холлоуэй бірінші раундта техникалық нокаутпен жеңді. Фаворит жеңді, бірақ бір нәтиже -300 коэффициентінің тиімді болғанын дәлелдемейді.

Бұл жекпе-жектер есте қалған сенсациялар бағалауды қалай бұрмалайтынын көрсетеді: 80% фаворит — кепілді жеңіс емес. Андердогтің жеңісі жабылу желісіндегі ақпаратты жоққа шығармайды, сондықтан калибрді бағалау үшін коэффициенттері ұқсас жекпе-жектердің үлкен жиыны керек.

UFC фавориттері қаншалық жиі жеңеді? Бәс деректері

UFC бойынша өз талдауыңызға қандай коэффициенттерді жазу керек?

Нәтижелерді көрмей тұрып бірыңғай әдіс таңдаңыз, өйткені ұсақ шешімдер UFC фавориттерінің есептелген жеңіс үлесін өзгерте алады.

  • Бір коэффициент көзін немесе алдын ала белгіленген нарықтық орташаны таңдаңыз.
  • Уақыт белгісін жазыңыз. Ашылу және жабылу коэффициенттері әртүрлі сұраққа жауап береді.
  • Маржаны алып тастау үшін moneyline-ның екі жағын да сақтаңыз.
  • Коэффициенттері тең жұптарды бөлек қараңыз, өйткені онда айқын фаворит жоқ.
  • Тең нәтижелер мен нәтижесіз жекпе-жектерді алып тастаңыз немесе қайтарым ережесін нақты жазыңыз.
  • Жекпе-жектерді минус белгісімен ғана емес, маржасыз ықтималдықпен топтаңыз.
  • Әр топтағы жекпе-жек санын жариялаңыз.

Жабылу коэффициенттері нарық үшін ең таза өлшем береді, өйткені олар кеш түскен ақпаратты сіңіреді. Ашылу коэффициенттері желі қозғалысын зерттеуге сай келеді, ал екеуін араластыру нәтижені шулы етеді.

Талдау бірлігін де шатастырмаңыз: 500 жекпе-жектік деректер жиынында 500 жеңімпаз бар, бірақ спортшылардың 1,000 жағы есептеледі. Кей зерттеулер жекпе-жекті, басқалары бәс мүмкіндігін санайды; екеуін шатастыру іріктеме көлемін қағаз жүзінде екі есе арттырады.

Бұл деректер қаншалық сенімді?

Жалпы қорытынды сенімді: UFC фавориттері нәтижесі анықталған жекпе-жектердің үштен екісіне жуығын жеңеді, ал айқын фавориттер жиірек жеңеді. Бірақ нақты пайыз уақыт өте өзгереді.

Мұнда Роббинс ең үлкен жарияланған іріктемені ұсынады, бірақ ол BestFightOdds арқылы бірнеше букмекердің коэффициентін біріктіреді. Деректер 2022 жылы аяқталады, ал букмекерлер арасындағы бәсеке, лимиттер және бәс тігушілердің әрекеті өзгеруі мүмкін.

Pinnacle кестесі небәрі 558 жекпе-жек пен 50 турнирді қамтиды. Бұл кезеңге 2020 жылдың қалыптан тыс кестесі кіреді, сондықтан дәуір әсері болуы мүмкін. Мақала әр ықтималдық тобындағы жекпе-жек санын да жарияламайды. Сол себепті әр жолдағы белгісіздікті дұрыс бағалау мүмкін емес.

2012-2013 жылдардағы талдау қандай жекпе-жектерді алып тастағанын ашық көрсетіп, 68.12% нәтиже береді. Бірақ ол ескі және жабылу коэффициентінің бір ғана көзіне сүйенеді. Миллердің үлкен іріктемесі бүкіл Fight Night кестесін емес, UFC-дің нөмірленген турнирлерін ғана қамтиды. Коэффициенттері тең жұптар мен спортшы туралы керекті дерегі жоқ жекпе-жектер алынып тасталған.

Іріктеу ауытқуы да бар. Жабылу желісі матчмейкерлер спортшыларды жұптастырғаннан кейін, тек бекітілген жекпе-жекке жасалады. Бұл зерттеулер бәс нарығындағы бағаны тексереді. Олар әр жеңіске спортшының қай қасиеті себеп болғанын айтпайды.

Ең қауіпсізі — қорытындыны тар мағынада қабылдау. UFC-дің жекпе-жек алдындағы moneyline коэффициенттері ірі тарихи іріктемелерде жалпы жақсы калибрленген. Олардың ішінде бәрібір маржа бар. Мұндағы ашық зерттеулердің ешбірі әр фаворитке соқыр түрде бәс тігуді қолдамайды.

Жиі қойылатын сұрақтар

UFC фавориттерінің қанша пайызы жеңеді?

Мұнда қаралған ашық талдауларда UFC фавориттері нәтижесі анықталған жекпе-жектердің шамамен 66%-дан 68%-ға дейінгі бөлігінде жеңеді. Pinnacle 558 жекпе-жекте 66.31% нәтиже алды. 2012-2013 жылдардағы талдау талапқа сай 709 жекпе-жекте 68.12% көрсетті.

UFC андердогтары қаншалық жиі жеңеді?

UFC андердогтары шамамен үш жекпе-жектің біреуінде жеңеді. 2012-2013 жылдардағы іріктемеде олар талапқа сай 709 жекпе-жектің 226-сында жеңді. Бұл 31.88%-ға тең. Үлес коэффициентке қарай өзгереді, сондықтан шағын андердогтар ірі андердогтардан әлдеқайда жиі жеңеді.

UFC коэффициентіндегі -200 нені білдіреді?

-200 moneyline коэффициенті $100 таза пайда табу үшін $200 тәуекел ететініңізді білдіреді. Оның бастапқы ықтималдығы 66.67%. Қарсыластың коэффициентін де айналдырып, букмекер оверраундын алып тастамайынша, бұл әділ ықтималдық емес.

UFC-дің жабылу коэффициенттері дәл ме?

UFC-дегі 6,190 жекпе-жекте қалыпқа келтірілген болжамды ықтималдықтар нақты жеңіс үлесіне сай келді. Жүйелі ықтималдық ауытқуы анықталған жоқ. Бұл нарықтың жалпы калибрі дұрыс болғанын білдіреді, бірақ әр жабылу желісі дәл болды деген сөз емес.

UFC-дегі әр фаворитке бәс тігу пайдалы ма?

Тарихи деректер «жоқ» дейді. Нөмірленген турнирлердегі 2,122 жекпе-жектік іріктемеде әр фаворитке бірдей көлемде бәс тігудің қайтарымы бірлікке шаққанда -4.68% болды. Жеңіс үлесі жоғары болса да, коэффициент одан да биік өзін-өзі ақтау шегін талап етсе, пайда жоқ.

Дереккөздер

Талдаудың негізіндегі рецензияланған зерттеулер мен бастапқы деректер.

  1. Robbins: Weak Form Efficiency in Sports Betting Markets (myweb.ecu.edu)
  2. Pinnacle: UFC favorite win-rate audit (www.pinnacle.com)
  3. MMAOddsBreaker: 2012-2013 UFC upset audit (www.mmaoddsbreaker.com)
  4. Miller and Nichols: MMA betting market study (link.springer.com)
  5. University of Nevada, Reno: MMA betting dissertation (scholarwolf.unr.edu)
  6. MMA Fighting: Topuria-Gaethje opening odds (www.mmafighting.com)
  7. Reuters: Gaethje defeats Topuria (www.reuters.com)
  8. Reuters: Holloway-McGregor odds and result (www.reuters.com)

Деректерді іске қосыңыз

Кез келген екі жекпе-жекшіні салыстырыңыз немесе ЖИ алдағы UFC жекпе-жектеріне не болжайтынын көріңіз.

MMA Lab-тан тағы

UFC фавориттері қаншалық жиі жеңеді? Бәс деректері | AgentMMA