injuriesAgentMMA-ның төл зерттеулері

UFC-дегі ең жиі жарақаттар: зерттеу деректері не дейді

UFC-дегі ең жиі жарақаттар бас пен бетке тиеді, әсіресе тіліктер жиі кездеседі. 285 жекпе-жектің нақты дерегін және зерттеу шектеулерін талдаймыз.

Oscar Nascimento
Авторы: Oscar Nascimento
Тексерген: AgentMMA Editorial Team
9 мин оқу
UFC-дегі ең жиі жарақаттар: зерттеу деректері не дейді
Тілде оқу:EnglishEspañolҚазақшаPortuguêsРусский

Қысқаша жауап

UFC-де ең жиі кездесетін жарақаттар бас пен бетке тиеді, әсіресе кесілген жаралар. UFC-ге арналған зерттеу 285 жекпе-жекте 291 жарақат тіркеді. Олардың 67%-ы бас жарақаты болды. MMA бойынша алты зерттеуді қамтыған шолу да осы үлгіні көрсетті: тіркелген жарақаттардың 66.8%-дан 78.0%-ға дейіні басқа қатысты. Бұл UFC жарақаттарының бәріне ортақ бір көрсеткіш бермейді. Октагон маңындағы дәрігерлер, аурухана жазбалары және спортшылар сауалнамасы әртүрлі жағдайларды қамтиды. Нақты жауап ненің жарақат деп саналғанына, оның қашан анықталғанына және қандай есептеу негізі қолданылғанына байланысты.

Деректерге шолу: 2016 жылғы қаңтардан 2018 жылғы шілдеге дейінгі UFC-дегі 285 жекпе-жек; MMA бойынша алты зерттеуді қамтыған метаталдау; Невадада 2001 жылдан 2004 жылға дейін өткен 171 кәсіпқой жекпе-жек; Аризона мен Висконсинде 2018 жылдан 2019 жылға дейін өткен 503 кездесу.

UFC-де ең жиі қандай жарақаттар болады?

Жекпе-жек кешінің хаттамаларында бас пен бет жарақаттары бірінші орында. Бірнеше деректер жиынтығында нақты диагноздар арасында кесілген жаралар көш бастайды. Невададағы ертерек зерттеуде одан кейін қол, мұрын және көз жарақаттары тұр.

Нақты үлестер өзгереді, өйткені әр зерттеу тобы жарақатты өзінше анықтап, бөлек топтайды.

Зерттеу және ауқымыІріктемеЖарияланған жарақат жиілігіЕң жиі нәтиже
Фарес және әріптестері, UFC, 2016-2018285 жекпе-жек, 570 спортшы-қатысуӘр 100 қатысуға 51 жарақатБас жарақаттары: 67%
Листад және әріптестері, MMA метаталдауы6 зерттеуӘр 1,000 қатысуға 228.7 жарақатБас: 66.8%-78.0%; кесілген жаралар: 36.7%-59.4%
Бледсо және әріптестері, Невададағы кәсіпқой MMA, 2001-2004171 жекпе-жекӘр 100 жекпе-жекке қатысуға 28.6 жарақатБеттегі кесілген жаралар: 47.9%
Росс және әріптестері, Аризона мен Висконсиндегі MMA, 2018-2019503 кездесуКездесулердің 57%-ында кемінде бір жарақат болды401 жарақаттың 30%-ы — кесілген жаралар

Бұл сандар жалпы көрініс бойынша бір-біріне сай келеді. Бірақ бір ғана жиілікке келмейді. Спортшының әр қатысуына шаққандағы көрсеткіш жарақат болған жекпе-жектердің үлесімен бірдей емес. Бұл екі санның ешқайсысы бір маусымда жарақат алған файтерлердің үлесін де білдірмейді.

Неліктен UFC жарақаттарының бір ғана нақты көрсеткіші жоқ?

Есептеу негізі өзгерсе, жауап та өзгереді.

Бір спортшы-қатысу дегеніміз — бір файтердің бір жекпе-жекке шығуы. Бір жекпе-жек екі қатысу жасайды. Фарес пен әріптестері 570 қатысуда 291 жарақат тіркеп, әр 100 қатысуға 51 жарақат деген нәтиже алды. Бір файтерде бірнеше жарақат болуы мүмкін. Сондықтан бұл көрсеткіш жай ғана «файтерлердің 51%-ы» дегенді білдірмейді.

Росс пен әріптестері басқа сұрақ қойды. Олар 503 кездесудің 285-інде, яғни 57%-ында, кемінде бір жарақат тапты. Бұл — жекпе-жектер деңгейіндегі үлес. Ол бір файтер ме, екеуі де ме жарақат алғанын немесе біреуінде бірнеше жарақат болғанын көрсетпейді.

Метаталдау алты зерттеудің деректерін біріктіріп, әр 1,000 спортшы-қатысуға 228.7 жарақат деп бағалады. Оның 95% сенімділік аралығы 110.4-тен 473.5-ке дейін созылды. Мұндай кең аралық енгізілген зерттеулер арасында үлкен айырма болғанын көрсетеді. Авторлар олардың ешқайсысы жарақаттың ауырлығын тіркемегенін де анықтады.

Сондықтан «UFC файтерлерінің X%-ы жарақат алады» деген жинақы тақырып көбіне өлшеу тәсілін жасырады. Оған сенбес бұрын үш сұрақ қойыңыз:

  • Есептеу негізіне файтерлер, жекпе-жектер, раундтар әлде минуттар кіре ме?
  • «Жарақат» әр диагнозды білдіре ме, әлде кемінде бір диагнозы бар файтерлерді ғана ма?
  • Оны октагон маңындағы дәрігер, аурухана, спортшы әлде деректер базасы тіркеді ме?

UFC-дегі ең жиі жарақаттар: зерттеу деректері не дейді

Неліктен жекпе-жек кешінің хаттамаларында бас пен бет жарақаттары басым?

Деректер көптеген жедел жарақатты соққылармен және жеңіліспен байланыстырады. Алты зерттеуді қамтыған шолу жеңілгендерде жеңімпаздарға қарағанда жарақат үш есе көп болғанын көрсетті. KO/TKO-мен өткен жекпе-жектердегі файтерлерде сабмишнмен аяқталған кездесулерге қарағанда жарақат екі еседен көп тіркелген.

Росс жүргізген 503 кездесулік зерттеу де осы бағытты көрсетті. Жеңілгендердегі жарақат жиілігі 48%, ал жеңімпаздарда 24% болды. Жеңілгендерде тіркелген барлық жарақаттың 17%-ын ми шайқалуы құрады. Жеңімпаздар жарақаттарының ішінде оның үлесі 2% болды.

Бұл әр жеңілген файтер ми шайқалуын алды деген сөз емес. Пайыздар әртүрлі есептеу негізін қолданады: бір салыстыруда файтерлердің жарақат жиілігі, екіншісінде тіркелген жарақаттардың үлесі алынған. Осы айырманы сақтау әсерлі, бірақ жалған қорытындыдан қорғайды.

Кәсіпқойлар мен әуесқойлардың хаттамалары да өзгеше көрінді. Сол зерттеуде кәсіпқой кездесулердің 68%-ында жарақат болған, ал әуесқойларда бұл көрсеткіш 51% еді. Кесілген жаралар кәсіпқойлар жарақатының 39%-ын, әуесқойлар жарақатының 23%-ын құрады. Әуесқойлардың хаттамаларында соғылу мен гематома жиірек кездесті.

Бұл бақылаулық зерттеу болды. Ол бұл айырманы нақты қай ереже, шеберлік деңгейі немесе жекпе-жек сипаты тудырғанын дәлелдей алмайды. Зерттеу жарыс деңгейі мен нәтиже октагон маңындағы дәрігерлер тіркейтін жарақаттармен байланысты екенін көрсетеді.

Кесілген жаралар сынық пен ми шайқалуынан жиі кездесе ме?

Жекпе-жек кешіне арналған зерттеулерде кесілген жаралар ең тұрақты тіркелетін нақты жарақат болып шықты. Бледсоның Невададағы іріктемесінде беттегі кесілген жаралар 96 жарақаттың 47.9%-ын құрады. Одан кейін қол жарақаттары 13.5%, мұрын жарақаттары 10.4% және көз жарақаттары 8.3% болды.

Росс жүргізген екі штаттық жаңа іріктемеде де 401 жарақаттың 30%-ын құраған кесілген жаралар бірінші тұрды. Сынықтар мен шеміршек жарақаттары кәсіпқойлар жарақатының 16%-ын, әуесқойлар жарақатының 9%-ын құрады.

Метаталдау неге барлық дереккөзге бір ғана рейтингті күштеп таңуға болмайтынын көрсетеді. Кесілген жаралардың үлесі тіркелген жарақаттардың 36.7%-дан 59.4%-ға дейінгі аралығында болды. Сынықтар 7.4%-дан 43.3%-ға дейін, ал ми шайқалуы 3.8%-дан 20.4%-ға дейін өзгерді.

Бұл аралықтар өшіріп тастайтын жай ауытқу емес. Негізгі нәтиженің өзі — осы. Комиссия бланкілері, медициналық көмекке қолжетімділік және диагноз қою ережелері қай жарақатқа нақты атау берілетінін өзгерте алады.

Неліктен ми шайқалуы туралы сандарға аса сақ қарау керек?

Октагон маңындағы хаттамалар көзге көрінетін кесілген жараны бірден тіркейді. Октагон маңындағы қысқа тексеріс ми шайқалуын растамауы мүмкін.

Невададағы ертерек зерттеу кодтау мәселесін анық көрсетеді. Зерттеушілер KO және TKO нәтижелерін жарақат ретінде санамаған. Оларда медициналық бейнелеу немесе кейінгі тексеріс те болмаған. Авторлар шынайы жарақат жиілігі есептер көрсеткеннен жоғары болуы мүмкін екенін ескертті.

Сондықтан KO/TKO жиілігін ми шайқалуының көрсеткіші ретінде қолдануға болмайды. Кейбір тоқтатулар бас жарақатымен байланысты. Бірақ басқалары кесілген жара, денеге келген зақым немесе тірек-қимыл жарақатынан болады. Медициналық код пен жекпе-жектің ресми нәтижесі екі бөлек сұраққа жауап береді.

Неліктен аурухана деректері басқа көрініс береді?

Аурухана деректеріне жедел көмекке жүгінген адамдар ғана түседі. Олар әртүрлі спорт пен жағдайды да бір топқа біріктіре алады.

АҚШ-тың жедел жәрдем бөлімдеріне арналған зерттеу 2009 жылдан 2019 жылға дейін жекпе-жек өнерлерінен болған 8,400 жарақатты тіркеді. Ол тек MMA-мен шектелмеді. Бұлшықет пен буын созылуы 31.7%-бен бірінші тұрды. Одан кейін соғылу мен сыдырылу 20.2%, ал сынықтар 18.8% болды.

Бұл нәтиже октагон маңындағы деректерді жоққа шығармайды. Ол басқа жолмен түскен адамдарды және спорттың кең ауқымын қамтиды. Мұндай жағдайларды ешқашан UFC жекпе-жектерінде болған жарақат деп қайта атауға болмайды.

Макгрегор мен Диас жарақат атаулары туралы нені көрсетеді?

Конор Макгрегордың UFC 264 турниріндегі Дастин Порьеге қарсы жекпе-жегі бірінші раундтың 5:00 уақытында аяқталды. UFC Макгрегордың аяғы жарақаттанғаннан кейінгі нәтижені дәрігер тоқтатқан TKO деп көрсетеді. Ресми нәтиже жекпе-жектің қалай аяқталғанын сипаттайды. Ол медициналық диагноз енгізілетін өріс емес.

Нейт Диастың UFC 244 турнирінде Хорхе Масвидальмен өткен жекпе-жегі де дәрігер тоқтатқан TKO-мен аяқталды. Бұл жолы UFC есебінде Диастың оң көзінің маңындағы кесілген жара көрсетілді. Екі бөлек жарақат бірдей ресми нәтиже атауын алды.

Сондықтан нәтиже деректер базасы медициналық жазбаны алмастыра алмайды. TKO бағаны аяқ жарақатын, беттегі кесілген жараны және жауапсыз қалған соққылардан кейін төреші тоқтатқан жекпе-жекті бір топқа енгізуі мүмкін. Пайдалы жекпе-жек деректерімен файтерге диагноз қоюға тырыссаңыз, ол жаңылыстырады.

Кері мәселе де бар. Файтердің қолы сынған немесе байламы үзілген болса да, жекпе-жек төрешілер шешіміне дейін жетуі мүмкін. Шешіммен аяқталу жарақат жоқ деген сөз емес.

UFC-дегі ең жиі жарақаттар: зерттеу деректері не дейді

Деректерде қай файтерлердің тәуекелі жоғары көрінеді?

Осы зерттеулерде ең тұрақты қайталанған байланыс — жеңіліс. Метаталдау жеңілгендерде жарақат үш есе көп болғанын көрсетті. 2018-2019 жылдардағы штаттық деректерде жеңілгендердің жарақат жиілігі 48%, ал жеңімпаздардікі 24% болды.

Біріктірілген деректерде KO/TKO жекпе-жектерінде сабмишнмен аяқталған кездесулерге қарағанда жарақат көп тіркелген. Бұл байланысты әр адамның тағдыры деп қабылдамаңыз. Жылдам сабмишн буынды жарақаттауы мүмкін. Ал төрешілер шешіміне жеткен жекпе-жекте ұзақ әрі зақымды соққы алмасулар болуы ықтимал.

Жас, жыныс және салмақ дәрежесі бойынша кең әдебиетте бірізді нәтижелер аз. Фарестің UFC іріктемесінде ерлерде әр 100 қатысуға 54 жарақат, әйелдерде 30 жарақат тіркелген. Бірақ 285 жекпе-жектен тұратын бір кезең биологиялық себепті анықтай алмайды. Шикі айырманың артында матчмейкинг, дивизион көлемі және жекпе-жектің аяқталу тәсілі тұруы мүмкін.

Бұл — топтық орташа көрсеткіштер. Олар бір файтерді әлсіз деп атауға емес, медициналық бақылау мен сапалы зерттеуге бағыт беруі керек.

Бұл зерттеулер нені көрмейді?

Деректер жиынтығының көбі октагон есігі жабылғанда басталып, жекпе-жек маңындағы тексерістен кейін аяқталады. Олар файтердің кәсіби өмірінің үлкен бөлігін қамтымайды.

Көбіне мына жағдайлар есепке кірмейді:

  • Спарринг, күрес, күш жаттығулары немесе салмақ қуу кезінде болған жарақаттар.
  • Файтер жекпе-жекке дейін немесе одан кейін жасырған ауырсыну.
  • Бірнеше күннен кейін медициналық бейнелеу не маман тексерісі арқылы расталған диагноздар.
  • Жаттығудан тыс қалған уақыт және қалпына келу сапасы.
  • Мансап бойы басына қайта-қайта тиген соққылардың ұзақ мерзімді әсері.

Есепке кірмеген жағдайлардың бәрі деректі бір бағытқа бұрмайды. Аурухана жазбалары жедел көмекке жүгінгендерді ғана қамтиды. Октагон маңындағы хаттамалар ұсақ кесілген жараларды тіркеуі мүмкін. Спортшылардың өз есебі жасырын жарақаттарды қосады, бірақ есте сақтау мен ашық айту дәлдікке әсер етеді.

Бір де бір дереккөз бәрін көрмейді.

Бұл деректер қаншалықты сенімді?

Фарестің UFC-ге арналған зерттеуі тақырыптағы сұраққа ең жақын келеді. Ол 2016 жылғы қаңтардан 2018 жылғы шілдеге дейін тоғыз дивизионда өткен 285 жекпе-жекті қамтиды. Ондағы 291 жарақат жаттығу лагерлерінен немесе ұзақ мерзімді бақылаудан емес, жекпе-жек хаттамаларынан алынған.

Алты зерттеуді қамтыған метаталдау ауқымдырақ көрініс береді, бірақ оның біріктірілген көрсеткішіндегі сенімділік аралығы кең. Негізгі зерттеулер әртүрлі ереже мен анықтама қолданған. Олардың ешқайсысы жарақат ауырлығын өлшемеді. Сондықтан жеңіл кесік пен ауыр сынықты салыстыру шектеулі.

Бледсоның Невада деректері егжей-тегжейлі, бірақ ескі. Ол 2001 жылдан 2004 жылға дейін ерлер арасында өткен 171 кәсіпқой жекпе-жекті қамтиды. Октагон маңындағы дәрігерлерде медициналық бейнелеу немесе кейінгі растау болмаған. Росстың 503 кездесулік іріктемесі жаңарақ, бірақ тек екі штаттағы кәсіпқой және әуесқой MMA деректерін біріктіреді.

Ең сенімді қорытынды қарапайым. Жарыс кезіндегі жедел жарақаттар туралы хаттамаларда бас пен бет жарақаттары үнемі бірінші тұр. Нақты диагноздар арасында кесілген жаралар көш бастайды. Ал жарақаттың дәл жиілігі белгісіз. Ол кезеңге, жарыс деңгейіне, тіркеу жүйесіне және есептеу негізіне қарай өзгереді.

Жиі қойылатын сұрақтар

UFC-де ең жиі кездесетін жарақат қандай?

UFC жекпе-жек кештеріне арналған зерттеулерде бас пен бет жарақаттары ең жиі кездесетін топ болды. UFC-дегі 285 жекпе-жекті қамтыған бір зерттеуде тіркелген жарақаттардың 67%-ы басқа қатысты. MMA бойынша бірнеше зерттеуде беттегі кесілген жаралар ең жиі қойылған нақты диагноз болды.

UFC файтерлері қаншалықты жиі жарақат алады?

Бәріне жарайтын бір пайыз жоқ. UFC бойынша бір зерттеу әр 100 спортшы-қатысуға 51 жарақат тапты, бірақ бір файтерде бірнеше жарақат болуы мүмкін. Штаттық бөлек зерттеуде MMA кездесулерінің 57%-ында кемінде бір жарақат болған.

Ми шайқалуы MMA-дағы ең жиі жарақат па?

Жоқ. Октагон маңындағы зерттеулер кесілген жараларды жиірек тіркейді. Алты зерттеуді қамтыған шолуда ми шайқалуы жарақаттардың 3.8%-дан 20.4%-ға дейінгі бөлігін, ал кесілген жаралар 36.7%-дан 59.4%-ға дейінгі бөлігін құрады. Кейінгі бақылау болмаса, ми шайқалуы анықталмай қалуы да мүмкін.

UFC-дегі нокауттар сабмишндерге қарағанда көбірек жарақат тудыра ма?

MMA бойынша біріктірілген деректерде KO/TKO жекпе-жектеріндегі файтерлерде сабмишнмен аяқталған кездесулерге қарағанда жарақат екі еседен көп тіркелген. Бұл — топтық байланыс. Ол әр нокаут міндетті түрде жарақат тудыратынын немесе әр сабмишн қауіпсіз екенін дәлелдемейді.

Неліктен UFC жарақаттарының статистикасы соншалықты өзгереді?

Зерттеулер әртүрлі нәрсені санайды. Кейбірі жарақатты файтердің әр қатысуына шақтап есептейді, басқалары кез келген жарақат болған жекпе-жектерді санайды. Октагон маңындағы, ауруханадағы және спортшылардың өздері берген деректер де әртүрлі жағдайларды қамтиды. Сондықтан олардың көрсеткіштерін бірінің орнына бірін қолдануға болмайды.

Дереккөздер

Талдаудың негізіндегі рецензияланған зерттеулер мен бастапқы деректер.

  1. Fares et al.: UFC injuries (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov)
  2. Lystad et al.: MMA injury meta-analysis (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov)
  3. Ross et al.: US MMA injury profile (journals.sagepub.com)
  4. Bledsoe et al.: Nevada MMA injuries (www.jssm.org)
  5. Bickley et al.: emergency department injuries (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov)
  6. UFC 264 official results (www.ufc.com)
  7. UFC 244 official results (www.ufc.com)

Деректерді іске қосыңыз

Кез келген екі жекпе-жекшіні салыстырыңыз немесе ЖИ алдағы UFC жекпе-жектеріне не болжайтынын көріңіз.

MMA Lab-тан тағы